Hydrat tropokolagenu w badaniach naukowych

Artykuł ten napisaliśmy dla ludzi chcących pogłębić wiedzę o fenemenie tropokolagenu oraz tych, którzy poszukują naukowego uzasadnienia jego skuteczności. Pojawiają się bowiem dość często pytania na temat dowodów jego skuteczności, przeprowadzonych eksperymentach. Rozumiemy te pytania i staramy się wyjść im naprzeciw.

Pisząc o konkretnych dowodach dobroczynnego działania tropokolagenu na organizm człowieka warto wspomnieć o kilku badaniach, które były kamieniem milowym do sławy tego rewelacyjnego produktu. Oto niektóre z nich:

 • Polscy biochemicy ze Śląska dysponując kolagenem rybim zachowującym poza ustrojem postać potrójnej helisy, uczynili ogromny postęp nad zrozumieniem funkcji i struktury macierzy zewnątrzkomórkowej. Przy tej okazji udowodnili bezpośredni wpływ molekularnego kolagenu na namnażanie fibroblastów ludzkich. Uczeni ze Śląska stworzyli - zamiast plastikowych bądź szklanych jak dotąd powierzchni – trójwymiarowe podłoże, które zbliżone było do warunków panujących w tkance. Za pomocą tego eksperymentu dowiedziono intrygującego odkrycia – podłoże PHB (syntetyczny polihydroksymaślan) z kolagenem rybim zawierało największą ilość przyczepionych komórek. Po około 4 godzinach inkubacji ich liczba wyniosła prawie 30% komórek więcej niż w hodowli kontrolnej zawierającej jedynie pożywkę hodowlaną.
 • Kolejne badania prowadzone tym razem w Wojskowym Instutucie Chemicznym pozwoliło założyć, iż kolagen rybi posiada właściwości co najmniej przeciwzapalne, co całkowicie potwierdza obserwacja własna prowadzona przez firmę Colway. Prace naukowe prowadzone w WICHE pokazały, iż trokolagen zawarty w Kolagenie Naturalnym posiada zdolności migracyjne w obszarach przestrzeni komórkowej skóry, a to oznacza, że jest transdermalny. Prace te dowodzą także, iż kolagen rybi posiada zdolność redukowania stanów zapalanych na poziomie komórkowym. Dla jednych może to oznaczać niewiele np. zaledwie skuteczne leczenie objawowe, ale dla innych może to oznaczać bardzo dużo....
 • Pod kierunkiem prof. Yuan Yong Xi dowiedziono, iż rybi tropokolagen ma właściwości kojące i przeciwzapalne.
 • W Zakładzie Chemii Uniwersytetu Gdańskiego prowadzono badania skupiające się nad mechanizmem transdermalności produktów rozpadu tropokolagenu rybiego. Zaobserwowano 5 dróg przenikania peptydów w głąb skóry: komórkową, międzykomórkowa, przez mieszki włosowe, przez gruczoły łojowe oraz przez gruczoły potowe. Zaobserwowano także, że przenikają w głąb peptydy o charakterystycznej sekwencji. Jest to jedyne znane nauce naturalne białko zdolne przenikać przez barierę naskórka.
 • Dr. W. Brajczewska-Fischer, wyśmienity immunolog i dermatolog pisała min.:
  • „(…) o wpływie kolagenowych aminokwasów lizyny i proliny w środowisku asparginianów wit. C oraz polifenoli na hamowanie procesu tworzenia naczyń krwionośnych w tkance nowotworu (osteosarcoma)”
  • „W odróżnieniu od korzystnego wpływu miejscowego stosowania pochodnych witaminy A (retinoidów) , gdzie pozytywne działanie dostrzegano dopiero po dziesięciu miesiącach, użycie kolagenu transdermalnego przyśpiesza pozytywne rezultaty kosmetyczne, co jest zrozumiałym powodem coraz szerszego zainteresowania się tym preparatem.”(...)
  • „Obserwacje kliniczne wskazują na pozytywne rezultaty zastosowania kolagenu w różnych postaciach chorób alergicznych skóry oraz w schorzeniach związanych z zaburzeniami rogowacenia naskórka (łuszczyca, nadmierne rogowacenie przymieszkowe) oraz w chorobach skóry związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łojowych (trądzik zwykły i różowaty) z wyjątkiem wystąpienia głębokich zmian ropowiczych, które wymagają uprzedniego leczenia przeciwinfekcyjnego”
  • „Zadawalające efekty stosowania kolagenu transdermalnego uzyskuje się w przewlekłych schorzeniach naczyń żylnych (żylaki podudzi), przebiegających ze zmianami troficznymi na tle niedokrwienia skóry i tkanki podskórnej.”

Literatura stanowiąca o trzeciorzędowym kolagenie jest niestety nad wyraz skąpa. Mamy wrażenie, że polscy biochemicy w dalszym ciągu nie zdają sobie sprawy jak silnym i skutecznym produktem dysponują. Ponadto można zauważyć ogólny jakby przestój w badaniach naukowych na temat biochemii białek, co w efekcie nie poprawia stanu badań naukowych w tej materii.

Mimo wszystko powyższe badania, choć dosyć skąpe, są jednak niezbitym dowodem dla każdego, kto jeszcze wątpi w rewelacyjne działanie tego niszowego produktu jakim jest hydrat rybiego tropokolagenu. Dzięki temu polskiemu wynalazkowi, w całkowicie nieinwazyjny sposób możemy w końcu efektywnie zadbać o stan naszego zdrowia i wygląd naszej skóry. A odnajdziemy go w Kolagenie Naturalnym Colway

 

 

POTRZEBUJESZ POMOCY? MASZ PYTANIE? ZAPRASZAMY

Telefon komórkowy: +48 690 466773
Komunikator Skype: Bodycollagen
FaceBook: www.facebook.com/BodycollagenPolska

platnosci1
platnosci2
platnosci3
platnosci4
platnosci5
platnosci6
platnosci7
platnosci8
platnosci9
platnosci10