Witaminy a nasze zdrowie i uroda

Witaminy ColwayWitaminy wydają nam się tematem oklepanym i powszechnie znanym. Ale droga do tej widzy, wbrew pozorom raczkującej jeszcze, była długa i często bolesna. Czy wiesz, że przez sam brak znajomości witaminy C na morzach, na skutek szkorbutu wywołanego brakiem tej witaminy, umarło miliony ludzi? To była tragiczna i długa lekcja, która pokazuje nam, jak niezwykle ważne dla naszego życia i zdrowia są te związki.

Witaminy to wyjątkowe związki organiczne, występujące w różnorodnej budowie i funkcjach. Nazwano je tak, gdyż łączy je jedna wspólna cecha - są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dla naszego ustroju są one egzogenne, czyli nie produkujemy ich, ale musimy dostarczać do ustroju wraz z pokarmem. Brak jakiejś witaminy nazywany jest awitaminozą, niedobór – hipowitaminozą, nadmiar – hiperwitaminozą, przy czym ten ostatni jest ostatnimi czas zdecydowanie zbyt często i niesłusznie podkreślany

Witaminy pełnią niezwykle ważne funkcje regulacyjne, biorąc udział w szeregu procesów fizjologicznych. Bez ich udziału, w organizmie nie zachodzi żaden proces składający się na przemianę materii. I zapomnielibyśmy podkreślić najważniejszą cechę witamin (skąd wzięły swoją nazwę): są NIEZBĘDNE do życia i prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a ich niedobór prowadzi od przeróżnych chorób.

Odkrycie witamin i wykazanie ich właściwości, uważane jest do tej pory za jedno z największych odkryć XX wieku. Wówczas uznano, iż do prawidłowego odżywiania, oprócz m.in. białka, węglowodanów, tłuszczów i minerałów, potrzeba jeszcze właśnie witamin, bez których nie mają szansy pojawić się właściwe i niezbędne do życia procesy fizjologiczne.

Kiedy w naszym pożywieniu brakuje wystarczającej ilości tych życiodajnych składników, zwalnia wtedy przemiana materii, człowiek zdecydowanie szybciej zaczyna się starzeć i podupada na zdrowiu. Wspomnianym już tragicznym skutkiem braku witaminy C jest szkorbut - choroba powstająca na skutek ustania procesów syntezy kolagenu ustrojowego. Polakiem - uczonym, który w 1912r. jako pierwszy stworzył witaminową mieszankę (wit. B1) był Kazimierz Funk. Od łacińskiego słowa vita – życie, oraz amina – związków posiadających grupę aminową, nazwał ją WITAMINĄ. Mimo, iż nie wszystkie witaminy mają budowę aminową, nazwa ta przyjęła się powszechnie.

W XX wieku uważano, że istnieje trzynaście witamin, oraz 8 różnych witamin B. Dziś natomiast nauka rozpoznała aż 13 samych witamin B, witamina C i D istnieją w postaci czterech różnych molekuł, a witaminę E rozpoznano już w 12 różnych odmianach. Przy czym niektóre źrodła podają jeszcze większe liczby...

Nasuwa się myśl, że natura nie bez powodu udostępnia organizmom żywym tak wielką ilość odmian witamin. A zatem wniosek z tego dość oczywisty – nasze zdrowie i uroda w kontekście witamin, nie jest bynajmniej sloganem, ale sposobem do osiągnięcia pożądanego wyglądu oraz doskonałej kondycji i zdrowia.

Żeby łatwiej to zrozumieć warto wiedzieć, iż składowa energia każdej komórki, tworzy energię tkanki, a te dalej tworzą sumę energii naszego ustroju. Dlatego właśnie jedni ludzie są wiecznie zmęczeni, ospali, bez energii, a inni mają „adhd” i wprost tryskają energią.

I tutaj ważne jest, by napisać tę smutną prawdę – jedną z największych obok utraty kolagenu przyczyną szybkiego starzenia się organizmu człowieka, jest niekontrolowany i wysoki poziom wolnych rodników. Dlatego wiedza w tym zakresie i dbanie o stałe dostarczanie naszemu ustrojowi dobrej jakości komórkowych składników odżywczych, pomoże nam przedłużyć nasz biologicznych wiek, gdyż to właśnie witaminy są głównym czynnikiem neutralizującym wolne rodniki.

Życie w dzisiejszych czasach jest bardzo wymagające. Pośpiech, zapracowanie, brak czasu, nadmiar obowiązków – to wszystko sprawia, że nie mamy jak dbać o nasze racjonalne, zdrowe odżywianie. Białko, tłuszcze, węglowodany, błonnik, witaminy i składniki mineralne są absolutnie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania procesów przemiany materii. I właśnie dlatego tak ważna jest suplementacja dobrej jakości witaminami. Dzięki nim nasz organizm może otrzymać doskonałą ochronę i wsparcie, do osiągnięcia pięknego wyglądu i dobrego samopoczucia.

I na koniec przytoczymy kilka najważniejszych powodów, przez które możemy mieć problemy z asymilowaniem wszystkich składników, w tym witamin, z pożywienia. Po pierwsze - musielibyśmy spożywać ogromne ilości warzyw i owoców, białka i produktów zbożowych o wysokiej jakości zawartych w nich składników mineralnych, co jest niemalże niemożliwe ze względu:

  • Transport i przechowywanie – podczas których owoce i warzywa mogą utracić cenne witaminy.
  • Mycie i gotowanie – niektóre warzywa jak np. brokuły, mogą utracić pod wpływem gotowana aż 40% witaminy C.
  • Przetwarzanie – mrożone warzywa mogą zawierać aż połowę mniej witaminy C niż świeże.

Pamiętajmy, że witaminy i minerały nie są jak antybiotyk, który po skończonej kuracji odstawiamy. Odwrotnie, żeby cieszyć się długo dobrym zdrowiem i kondycją, musimy stale je przyjmować. Czy to odżywiając się odpowiednio, czy też suplementując. I warto o tym pamiętać, jeśli zależy nam na dobru nas samych i naszych bliskich… Kiedy zdecydujemy się już na suplementację zachęcemy do wybrania dobrej jakości produktów, w których oferta Colway plasuje się w samej czołówce. Nasze produkty wyróżnia bezkompromisowa jakość. I na takie rozwiązania zasługujesz drogi czytelniku!

POTRZEBUJESZ POMOCY? MASZ PYTANIE? ZAPRASZAMY

Telefon komórkowy: +48 690 466773
Komunikator Skype: Bodycollagen
FaceBook: www.facebook.com/BodycollagenPolska

platnosci1
platnosci2
platnosci3
platnosci4
platnosci5
platnosci6
platnosci7
platnosci8
platnosci9
platnosci10